Argentinosbahçe Oyuncu Analizleri


Çok sevdiğiniz, İrfan Tuncel tarafından yazılan Argentinosbahçe Kariyer Hikayesi‘ni henüz okumadıysanız, buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Kariyer hikayesini okuduktan sonra bu yazıyı okumanız daha faydalı olacaktır.

Arkadaşlar herkese merhaba. Bu kez karşınıza en son paylaştığım Argentinosbahçe kariyerimdeki alıp-geliştirip-sattığım ve kulüp bünyesinde bulunan genç oyuncuların gelişimi hakkında bilgi içeren bir yazı ile çıkıyorum. Analiz ettiğim oyuncuların 4.sezon ortası-Şubat 2023 profilleri ile sizi başbaşa bırakıyorum. Keyifli okumalar dilerim.

1. Tomas Belmonte

2020-21 sezonu başında Lanus takımından sadece 6,5 Milyon Euro karşılığında kadromuza kattığımız Belmonte’yi, taktiğimizdeki üçlü orta sahanın ortasında DOK Savunma rolünde oynattık. Bizde oynadığı 1.5 sezonda tüm kulvarlarda 48 maça çıktı 5 gol atıp 6 asist yaptı ve 7.35 puan ortalaması ile oynadı. 30 Milyon Euro + sonraki satıştan %50 pay ile Dortmund’a satıldı. Gördüğünüz üzere maliyeti inanılmaz düşük ve orta seviye diye tabir edeceğimiz her takıma rahatlıkla gelip, para kazandırıp gidecek futbolcudur. Gözünüz kapalı alabilirsiniz. Zihinsel ve defansif özellikleri onu elit oyuncu kategorisine sokuyor. Defansif orta saha mevkisinde de tam verim ile oynayabiliyor.

2. Matias Palacios

2020-21 sezon başı San Lorenzo’dan kadromuza kattık Palacios’u. İlk transfer ettiğimde kazıklanmış gibi hissettim çünkü Almada’nın yedeği olarak aldım ve 9.5 milyon Euro verdim. Yedek oturacak bir oyuncu için yüksek meblağ hele ki Fenerbahçe gibi maddi olarak dipte olan bir takımın başındaysanız. Palacios’u forvet arkasında OOS destek rolünde oynatıp, bu mevkiye göre antrenman yaptırdık. Bizimle beraber olduğu bir sezonda yedekten girdiği dahil 29 maçta 7 gol atıp 6 asist yaptı ve 7.44 puan ortalaması ile oynadı ve Dortmund’a 20 Milyon Euro nakit + sonraki satıştan %40 pay karşılığı transfer oldu. Kabul ediyorum biraz düşük meblağa gitti fakat şu an gittiği takımda güncel piyasa değeri 61 milyon Euro. Olası bir satışta kasamız dolacak. Yüksek seviye teknik ve vizyona sahip. Aniden hızlanıp 1-2 adam geçip yerden köşelere çok iyi plaseler bırakarak beni şaşırtmayı başarmıştır çoğu maçta. Öyle normal gol atmadı pek. Ya çalımlar sonucu gelen plase, ya da ceza sahası dışı kalecinin uzanamayacağı yere şutlar. 1-2 sene daha takımda tutulsa ve düzenli oynatılsa çok daha yüksek paralar kazandırır.

3. Amine Gouiri

Gouiri’yi Olympique Lyon’dan 2 yıllığına kiraladık, ilk sezon başında ve 20 milyon satın alma opsiyonu ile. Gelişimini  takiben 2. sezonun devre arasında hazır paramız da varken bonservisini aldık. Bizimle birlikte 3 sezonda tüm kulvarlarda oynadığı 106 maçta 73 gol 24 asistlik performans gösterip 7.52 ortalama puan yakaladı. Yaratıcı Forvet rolünde oynattık. Çift forvetli sistem sağda oynatın çünkü soldan girdiği pozisyonlarda zayıf ayağını kullanabiliyor. Mümkün mertebe sağ forvet olarak oynatın. O kadar iyi gelişti ki bazı özellikler 5-6 puan artış gösterdi 3 sezon içinde. Normalde 9 Milyon Euro civarı alınabiliyor sezon başlarında ama benim kariyerde potansiyel yüksek çıkmış olacak ki kapıyı 20 milyondan açtılar.

Performansa çok söylenecek bir şey yok. Hemen hemen her takıma geliyor ilk sezonda. Ben bir kariyerimde Alanyaspor’a bile almıştım. Antremanlarda oyuncuya birçok özellik kattım. Boş alanlara koşu yapar, toplara plase vurur, gelişine şutlar çeker. Bu özellikler onun bitiricilik konusunda kusursuza yakın oynamasını sağladı. Manchester United’a 85 milyon Euro nakit + sonraki satıştan %50 pay ile sattık kendisini.  

4. Braian Cufre

Fenerbahçe’mizin kanayan yarası olan sol beke ilaç gibi geldi Cufre. İlk sezon devre arasında 3,7 milyon Euro karşılığı Velez Sarsfield’ten kadromuza kattık ve hala da Fenerbahçe’de. O mevkide as oynayacak oyuncu bulmak çok zor olacağı için gelen teklifleri reddettim. En yüksek gördüğüm teklif Çin’den taksitler ile birlikte 38 Milyon Euro idi. Bizimle birlikte geçirdiği 3 sezonda tüm kulvarlarda 109 maçta 4 gol atıp 25 asist yaptı ve 7.35 ortalama puan yakaladı. Yaptığı asistlerin %80 i Vedat Muriqi’nin kafasına yaptı 😊.  Sol bekte, kanat bek destek rolünde oynattık. Fiyat/Kalite olarak baktığınızda çok karlı çıkacağınız bir transfer. Büyük takımlarda rotasyonda, orta ve orta üstü seviye takımlarda rahatlıkla as oyuncu olarak  adını tahtaya yazabilirsiniz.

5. Lucas Nunez

Samimi olmak gerekirse adını daha önce hiç duymamıştım. Arjantin’e yolladığım scoutlarımdan gelen rapor doğrultusunda 5,75 milyon Euro karşılığında Racing Club’tan transfer ettim ve ilk sezondan itibaren rotasyonda, ikinci sezondan itibaren ilk 11’de kendine yer bulmaya başladı. Karar alma özelliğinin 18 olması onu çok farklı bir oyuncu yapıyor 3. bölgede. Hala daha takımımızda forma giyiyor, satmadım kendisini ama teklifler sürekli masada. Real Madrid, Porto ve PSG 25-40 milyon Euro bandında teklifler yaptı ama oyuncu da gitmek istemedi. İlk 2 sezon üçlü orta sahanın sağında mezzala hücum rolünde oynadı. Son sezon Almada’nın Manchester United’a transferinden sonra forvet arkası OOS destek olarak kullanmaya başladık. Takımda bulunduğu süre zarfında tüm kulvarlarda yedekten girdikleri dahil 89 maça çıkıp 17 gol 11 asist katkısı verip 7.20 ortalama puan yakaladı.

6. Matias Zaracho

İlk sezonun devre arasında takımımıza kattık Racing Club’tan 9.5 Milyon Euro karşılığında. 2 sezon boyunca kulübümüzün formasını 3’lü orta sahanın sağında mezzala hücum rolünde terletti. Milli takıma kadar yükseldi bizdeki form grafiği ile. 2 sezonda tüm kulvarlarda oynadığı 63 maçta 13 gol atıp 8 asist katkısı verip 7.16 puan ortalaması tutturdu. Gitmek istediğini iletince biz de Schalke’ye 30 milyon Euro nakit + sonraki satıştan %50 pay karşılığı sattık. 1 sene içinde Schalke’den Barcelona’ya 52 milyon Euro ya transfer olunca 26 milyon daha kazandık bu oyuncudan. Bilindik bir isim FM dünyasında ama kesinlikle tavsiye ederim.

7. Fausto Vera

İnanılmaz gelişen bir oyuncu ile karşı karşıyayız. Ben kendisine düşük bütçeli Tonali diyorum çünkü profilleri neredeyse bire bir aynı. Belmonte’yi Dortmund’a sattıktan sonra onun mevkisi için sadece 6 Milyon Euro’ya Argentinos Juniors takımından transfer ettik ve hala da bizde. Manchester United 4. sezon sonunda almak için çok uğraştı fakat onun gibisini zor bulurum düşüncesi ile maaşına zam yapıp kalmaya ikna ettim. 3’lü orta sahanın ortasında DOK savunma rolü verdik. Gol – asist yapmasına hiç gerek yok, her maç attığı minimum 6-7 kilit pas ile zaten 7.5’den aşağı oynadığı maç sayısı çok çok az. Kesinlikle takımınıza almanız gereken bir oyuncu. Transfer listenizin en üstüne yazmanızı öneririm. Oynadığı 70 maçta 2 gol 5 asist yapıp 7.46 ortalama puan ile oynadı. En son Manchester United 65 milyon Euro + sonraki satıştan %50 verdi fakat reddettik.

8. Facundo Mura

Karşınızda Real Madrid’i 2 sezondur peşinde koşturan sağ bekimiz. Kendisini Estudiantes LP’den 7.25 Milyon Euro’ya transfer ettik. Gelir gelmez de tahtaya ilk yazdığımız oyuncularımızdan biri oldu. Zaten ismen de FM tayfa için bilindik bir oyuncu. Gelişimini bir de bende görün istedim. Dediğim gibi R.Madrid istiyor 40 Milyon Euro civarı teklifleri var fakat satmıyorum. Oynadığı 106 maçta 4 gol 24 asist katkısı verip 7.30 ortalama puan ile oynadı.

9. Elias Machuca

Pasör stoper kullanıyorsanız tam ihtiyacınız olan oyuncu profilidir. Geriden oyun kurar, ayağı düzgün ve yaşı çok genç. Yine Racing Club’tan 6,5 Milyon Euro’ya transfer ettik ve 2 sene içinde devlerin radarına girdi. Gelen tekliflerin hepsini reddediyorum çünkü 22-23 yaşına kadar tutup geliştirebilirsem 100 milyon Euro’dan aşağı satmam diye düşünüyorum. Şu an teklifler 35-50 Milyon Euro bandında. Oynadığı 55 maçta 3 gol 1 asist ve 7.25 ortalama puanı mevcut. Kalbur üzeri bir takıma alırsanız, satana kadar 4-5 sene yerine oyuncu aratmaz. Kesinlikle alınmalı diye düşünüyorum.

10. Sebastian Cavallin

Sürekli dünya starı olacak oyuncular paylaşmak zorunda değiliz. Bu sefer de küçük takım çalıştırıp kelepir adam arayanlar için bir oyuncu paylaşıyorum. Özelliklerine göre forvet aratırken denk geldim bu adama. Bolivya liginde Industrial adlı takımdan sadece 300 Bin Euro’ya transfer ettik ve yıllık 40 Bin Euro maaşla oynadı bende. Profili de Anadolu takımlarında rahatlıkla ilk 11 çıkarabileceğiniz nitelikte. 1.5 sezon bizde oynadığı 36 maçta 21 gol 8 asist katkısı verip 7.50 ortalama puan yakaladı ki sadece 22’sinde ilk 11 çıktı. İnanılmaz verimli oynadı fakat forvete aldığım genç yeteneklere yer açmak için 2,3 Milyon Euro’ya tamamen keyfi olarak elden çıkardım. Dar bütçeli takımlarla kariyer yapan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim. Tabii her kariyerde aynı özelliklerde çıkar mı orası biraz muamma.

Evet arkadaşlar elimden geldiğince kariyerde transfer ettiğim, geliştirdiğim oyuncularımı sizinle paylaştım. 1 kişiye bile faydalı olabilirse bu yazı, ne mutlu bana. Herkese bol FM’li günler dilerim.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum