FM 20 4-3-1-2 Çift Mezzala Taktiği + Atalanta Kariyeri


1
1 Yorum, 1 Paylaşım, 1 Beğeni

Bu yazı forumumuz için admin dışında yazılan ilk yazıdır. İrfan hocamızın harika taktiği ile sizi baş başa bırakayım. Twitter: @IrfanTuncel

Herkese merhaba. Öncelikle kendimi tanıtarak başlamak istiyorum. Adım İrfan. 32 yaşındayım. Ronaldinho’nun Gremio’da wonderkid olduğu CM 99-00 oyunundan beri bu batağın içindeyim 🙂   Sizlere FM20 oyununda Atalanta’ya özel hazırladığım çift mezzalalı 4-3-1-2 taktiğimi sunmak istiyorum.

Taktiksel dizilimimiz bu şekilde:

Taktiğimizde belli spesifik noktalar mevcut. Bunlardan bazıları ;

  • Takımda kimse adam markajı yapmayacak
  • Geri 4 lü hariç herkes full pres yapacak
  • Soldaki mezzala solak, sağdaki de sağ ayaklı olmalı (kural değil ama olsa iyi olur)

         Adam markajı yaptırmamamın sebebi takımın dizilişini korumaya yönelik. Alan savunması ile bir basketbol terimi olan ‘zone press’ uyguluyoruz. Bu presi de öndeki 6 oyuncumuza yaptırıyoruz. Geri 4 lümüze presi azalt talimatı veriyoruz ki savunma bloğumuzun düzensiz yakalanmasın, defans arasına ara toplar yemeyelim. Bunu maçlarda gözlemledim defans hattımız ne olursa olsun 4lü dizilişini bozmuyor ve rakip pozisyon bulmakta gerçekten zorlanıyor.

         Oyuncu bazında bakarsak beklerimizin ofansif yönü olmak zorunda çünkü çaprazlardan bir çok kez golle burun buruna gelecekler. Atalanta bu taktik için biçilmiş kaftan resmen. Solda Gosens, sağda Castagne hücum ve teknik konusunda üst düzey bekler. DOK savunmadaki oyuncumuz oyunu kuran, atağı şekillendiren aynı zamanda da rakip kontraya kalktığında geri 4lüden önce rakibi ilk karşılayan kişi. Tekniği, yeteneği gibi savunma konusunda da yetenekli bir oyuncu olmalı. Bende ilk sezon Marten De Roon o bölgede oynarken ikinci sezondan itibaren cüzi bir miktar karşılığı Tonali’yi transfer ettik.

        Taktiğimize adını veren mezzala oyuncularının solda oynayanı hücum, sağda olanı destek rolünde. Solda oynayan takımın skor ve asist yükünü üstlenecektir. Sağda oynayan daha çok atakları olgunlaştırmada yer alacağı için sezon içinde diğer mezzala kadar skora katkı vermeyecektir. Solda oynayacak oyuncuya antremanda ‘toplara sert vurur’ özelliği eklemenizi tavsiye ederim. Çünkü ceza sahasına girişte sol çaprazdan maç içinde bir çok kez kaleye şut çekecek pozisyon bulacak ve bu özellik varsa uzak köşeye yerden etkili sert vuruşlar yapabilecektir. Malinovskyi ilk 2 sezon harikalar yarattı bu taktikte. Sezon başı ortalama 10-15 gol, 15-20 asist ile oynadı.

       OOS destek olarak oynayan oyuncumuza ‘daha fazla risk al’ ve ‘boş alanlara koşu yap’ talimatları veriyoruz. Yüksek yaratıcılığı ile önünde oynayan forvetlere dikine paslar atıyor ya da kanatlardan yapılan ortalarda boş alanlara hareketlenip uygun pozisyonlarda kaleyi yoklama fırsatı buluyorlar. Bu oyuncunuza antremanlarda ‘merkezden bindirme yapar’, ‘bireysel yeteneğini kullanır’, ‘ceza sahasına sonradan girer’ özellikleri eklemenizi tavsiye ederim

         Forvetlerimizi ben Kovacevic-Nihat ikilisine benzetiyorum. Biri fizikli, pres gücü yüksek, hava toplarında etkili, diğeri boş alanlara hareketlenen, hızlı, yaratıcı ve teknik kapasitesi yüksek. Birbirini her alanda tamamlayan iki oyuncu gibi görüyorum. Çalışkan forvette benim FM20de  gördüğüm belkide en iyisi olan Zapata var. 2 sezonda 88 resmi maçta 67 gol 11 asistle oynadı. 3.sezonda da ondan vazgeçemedim. Yaratıcı forvette ilk 2 sezon ağırlıklı olarak Alejandro Gomez ve Muriel ile oynadık ve verim aldık, üçüncü sezona avrupada ve ligde gelen başarıların doğrultusunda bu bölgede Ansu Fati ile anlaştık.

       Taktiksel olarak ekleyeceğim son konu kornerler hakkında. Aslında gayet basit olarak Zapata’yi ön direğe hareketlendiriyorum ve kornerleri ön direğe açıyorum. Fakat burada çok önemli olan detay takım antremanlarında her hafta mutlaka 1 kez korner organizasyonları çalıştırmanız yararınıza olur. Bu şekilde ligde ortalama 15 civarı kornerden gol atıyoruz.

FİKSTÜRLER

2019-2020 YILI FİKSTÜRÜ

2020-2021 YILI FİKSTÜRÜ

2 SEZONDA ELDE EDİLEN BAŞARILAR

           Sadece bu taktik kullanılarak 2 sezonda bir çok başarı elde ettik. Bilindiği üzere ilk sezon Atalanta şampiyonlar ligi gruplarında yer alıyordu. Açık konuşmak gerekirse hedefimiz UEFA’ya gidip orada minimum yarı final görmekti fakat kolay diye değerlendirebileceğimiz gruptan istemeden de olsa 2.olarak çıktık. Sırasıyla Tottenham,Bayern Münih ve Chelsea yi eleyip şampiyonlar liginde finale kaldık. Bu aşamaları geçerken taktiğimizde en ufak bir değişiklik yapmadık yani büyük takımlara karşı da hücum pres futbolundan vazgeçmedik. İlk sezonda kadro derinliğimiz olmadığı için çoğunlukla aynı oyuncularla oynamak zorunda kaldık ve bu yüzden sezon sonunda takım inanılmaz afalladı. Resimlerde de göreceğiniz üzere ilk sezon ligde son 4 hafta mağlup olduk. O maçlarda 5 oyuncum beni dinlendir diye yalvarıyordu ama ligde de şampiyonluğun kaçmaması adına oynattık ve en son Real Madrid ile oynayacağımız şampiyonlar ligi finaline tek ciğeri olmayan 11 oyuncu ile çıktık J. Sonuç olarak ligde 4 mağlubiyete rağmen şampiyon olduk fakat şampiyonlar ligi finalinde Real Madrid’e gücümüz yetmedi. Ayrıca bu sezon İtalya kupasını da yedek ağırlıklı kadromuzla kazandı

       İkinci sezonda da Serie A şampiyonu olduk bu kez açık ara ile. İtalya kupasını tamamen rotasyon kadromuzla kazandık ama şampiyonlar liginde gruptan çıktıktan sonra oyunun nirvanası olan Liverpool ile eşleştik. 2 maçta da diş geçiremediğimiz rakibimize elenmekten kurtulamadık.

SERİE A PUAN DURUMLARI

TRANSFERLER

GÜNCEL KADRO VE 3.SEZON PUAN DURUMU

                  3.sezonda takımımız yine aynı taktikle devam etmektedir. Bu seneki hedefimiz kıyısından döndüğümüz Şampiyonlar Ligi kupasını kazanmak. Eğer keyif aldıysanız bu ve bundan başka taktiklerle ve farklı takımlarla yapacağım kariyerleri paylaşmaktan mutluluk duyacağım. Bana bu fırsatı veren FM Bağımlısı kardeşime de teşekkürlerimi sunarım. Herkese karantinada bol FM’li günler dilerim.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Yorum, 1 Paylaşım, 1 Beğeni