FM’de İyi-Genç-NewGen-Serbest Oyuncular Nasıl Bulunur?


Bağımlısı olduğumuz Football Manager’da birçoğumuzun en çok sıkıntı çektiği konuların başında “İyi oyuncuları nasıl keşfedebiliriz” sorusu geliyor.

Aslında çok basit bir konu ve yine oyun içindeki Gözlemcilik Merkezi ile bu sorunu çözebileceğiz. Nasıl yapacağımızı anlatmadan önce bu gösterdiğimiz taktikle istediğiniz mevkideki, istediğiniz yaştaki vs. oyuncuları bulabileceksiniz.

Oyun içi görüntülerle anlatmaya başlayalım o zaman.

En İyi Serbest Oyuncuları Bulma

Kariyerimizi açtık ve hemen kimse kapmadan bonservisi elinde olan oyuncuları kadromuza katmak istiyoruz. Peki bunu nasıl yapacağız?

1. Gözlemcilik kısmından Oyuncular kısmına giriyoruz. Gördüğümüz gibi 60k’ya yakın oyuncu var. Tabii bu sayı sizin kurduğunuz oyunun veri tabanına göre değişiklik gösterebilir. 3k da olabilir, 130k da olabilir, 330k da olabilir.

2. Serbest oyuncuları arayacağımız için Sözleşme Durumu’nu Sona Ermiş olarak ayarlıyoruz ve gördüğümüz gibi 7191 oyuncu serbest halde karşımıza çıkabiliyor.

3. Daha sonra Özellikler-Seç’e tıklıyoruz ve gördüğümüz tüm özellikleri seçip En az 13 olarak ayarlıyoruz. Bunu yaptığınızda tabii ki karşınıza hiçbir oyuncu çıkmayacak, çünkü dünyada böyle bir oyuncu yok. 🙂 Asıl önemli kısım zaten bundan sonraki kısım.

4. Sonrasında sağ tarafta gördüğünüz gibi ’26/47 özellik seçilsin’e tıklıyoruz. Biz bir önceki adımda tüm özellikleri seçtik, yani toplam 47 özellik. Bu adımda diyoruz ki, bu 47 özellikten en az 26 tane özellik 13 olsun. Tabii çoğu oyuncunun değerleri bir aralık (13-16 gibi) olarak görünüyor.

Gördüğümüz gibi karşımıza 49 tane oyuncu çıktı. Bu oyuncuların hemen hemen hepsi en iyi serbest oyunculardır. Daha da arama yapmak için denemeler yapmanız gerekmektedir. Mesela 3. adımda tüm özellikleri en az 13 yapmak yerine 12 yapıp, 26/47 yerine 30/47 gibi seçenekleri seçerek, daha fazla iyi oyuncu bulabilirsiniz. Bu oyuncular arasında hayal kırıklığı olan oyuncuların da olduğun göz ardı etmeyin.

Şimdi en iyi genç oyuncuları nasıl bulacağımıza göz atalım. Sezon başı olduğu için çok fazla NewGen yok. NewGenler çıkınca aynı taktiği o zaman da yapabilirsiniz.

En İyi Genç Oyuncuları Bulma

Bu rehberde anlattıklarımızı tam olarak anlamak için bir üstteki En İyi Serbest Oyuncuları Bulma rehberini okumanız gerekmektedir.

Taktiğimiz yine aynı. Bu kez en fazla 18 yaş olarak ayarladık. Tüm özellikleri en az 13 yaptık ve 24/47 özellik seçilsin olarak ayarladık. Piyasa Değeri’ni de en fazla 2.5 milyon Euro olarak seçtik. Tam 46 tane çok iyi genç oyuncu bulduk. Tabii yine bu gençlerin hepsini gözlemlememiz gerekmektedir.

Önceki rehberde olduğu gibi yine değerlerle oynayıp oyuncu sayısını artırabilirsiniz. Keyifli oyunlar, bağımlılar! 🙂


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum