Olmazsa Olmaz Çift Forvet 4-3-1-2


Bu yazıyı benim gibi çift forvetten asla vazgeçemeyenler için yazıyorum.

Çift forvet benim için futbolun ana noktasıdır. Çift forveti etkili kullanmaya başladığımdan beri vazgeçemiyorum. Bu taktiğin temel amaçları:

 1. Önde çift forvet ile başlayan şiddetli presle beraber kazanılan topu, pas kalitesi yüksek orta saha oyuncularının etkin rolüyle topu ya merkezden ya da kenarlardan forvetlere ulaştırmak. Bunu ya merkez bölgeden göbekten yapıyoruz ya da bek oyuncularının hücuma katkısıyla sağlıyoruz.
 2. Topu ne kadar kısa sürede kazanırsak gol yeme riskimiz o kadar azalır. O yüzden yüksek şiddetli presle (Gegenpress) bunu sağlamaya çalışıyoruz.
 3. Futbol 11’e 11 oynanan hamleler oyunudur. O yüzden takım savunmasını bütün takım halinde yapıyoruz. Bunu nasıl mı yapıyoruz? Savunmayı forvetlerden başlatarak. Şöyle ki; forvetlerden birisi Pivot Santrfor (Destek) diğeri Çalışkan Forvet (Hücum). Bu iki roldeki oyuncular ciddi anlamda savunmaya yardım sağlıyor. Bazen öyle anlar oluyor ki Pivot Santrfor Destek rolündeki oyuncunun bek kovalığı veya orta saha kovaladığını göreceksiniz ve böylece bu iki oyuncunun da takım savunmasına katkısını sağlamış oluyoruz.

Bunların hepsi birbirinin peşinden gelen olaylar silsilesi olmasıyla takım oyunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor bizlere. Geçelim taktiğimize…

Burada ki olayımız en ileriden başlayarak en geriye kadar yapılan savunma hamleleri. Benim için savunma hücumda başlar mantığıyla ilerliyoruz. Yani savunmayı takım halinde yapıyoruz. En geride kaleciden başlayarak adım adım göstereceğim. Arada ufak nüanslar takım oyunu üzerinde büyük etki yaptığını düşünüyorum.
Sistemimiz 4-3-1-2 olarak gözükse de benim gözümde ve taktiğim de kalecide sistemin bir parçası. Yani buna 1-4-3-1-2 diyebiliriz aslında.

Oyun sistemine bakacak olursak:

Topa Hakimiyet
 1. Hücum Futbol
 2. Aşırı Geniş Alan (Takımı sahaya enlemesine yayarak bekleri kenar çizgilerden hücuma katmak)
 3. Koşu Yoluna Pas (Hızlı bek oyunlarını oyuna katmak)
 4. Sağ Bek, Sol Bek İleri Çıkması ( Bunu takımı sahaya enlemesine yaydıktan sonra koşu yoluna pas taktiğiyle talimatıyla bekleri hücuma katmak)
 5. Defanstan Kısa Pasla Çık (Oyunu geriden kurup, topun bizde kalması için son derece önemli)
 6. Kısa Paslaşma (Topun bizde kalmasındaki ana etken)
 7. Yüksek Tempo (Hızlı ve direkt oyun ile gole ulaşmak)
 8. Duran Top Kazanmaya Çalış (2 kule forvet – 2 stoper – 1 fizikli ön libero duran toplar için büyük tehdit)
 9. Daha Yaratıcı Oyna (Oyunculara özgürlük tanıyoruz)
Geçiş Oyunu
 1. Karşı Pres (Gegenpress’in en önemli noktası top kaybedildiği yerde anında baskı)
 2. Kontraya Kalk (Top kazanıldığında yüksek tempo ile beraber direkt gol aranması)
 3. Topu Hızlıca Elden Çıkar
 4. Topu Stoperlere Ver (Oyunu geriden kurmak için)
 5. Ayakla Kısa Oyna
Top Rakipteyken
 1. Savunma ve hücum hattını çok önde kurup rakip sahada baskı uyguluyoruz hemde takımın boyunu mümkün oldukça kısaltıyoruz. 30 metre 35 metreye kadar düşürüyoruz
 2. Daha Sıkı Markaj Yap
 3. Yüksek Şiddetli Pres (Gegenpress için önemli bir olay)
 4. Rakip Kaleci Top Çıkartırken Defansa Baskı
 • Kalecimize yüklediğimiz özellik libero kaleci olmasının sebebi savunma hattını son derece önde kurduğumuzdan ve yüksek şiddetli presli oynadığımızdan dolayı savunma arkasına atılan toplar kimi zaman tehlike yaratıyor. O yüzden libero kaleci özelliğini kullanmakta fayda var. Aslında bakmak gerekirse eski bir tabirle çizgi kalecisinin günümüz futbolunda yeri kalmadığını düşünüyorum.
 • Savunma dörtlüsüne bakacak olursak kanat oyuncusuz oynadığımızdan dolayı beklerimizi iki yönlü bek olarak kullanıyoruz. Bekler şu anda oynanan oyunda benim kilit noktam oldu. Hem hücumda hem de savunmada katkı sağlamasını istiyoruz. Burada beklerin en önemli özellikleri hız, hızlanma, pozisyon alma ve orta açma. Bu özelliklerin hiç birinin minimum 12-13’ün altında olmaması bize avantaj sağlar. Özellikle hız ve orta açma yeteneği olan bekler bize hücumda büyük katkı sağlar. Nasıl mı? İşte buyurun…
Sağ Bek: Ligde 21 maç 7 Asist – Ortalama Puan (7.35)
Sol Bek: Umut Meraş 21 Maç 2 Gol 5 Asist – Ortalama Puan (7.33)
Alternatif Sağ Bek: Dujon Sterling 19 Maç 3 Gol 5 Asist – Ortalama Puan (7.51)
Alternatif Sol Bek: Caner Erkin 15 Maç 2 Gol 5 Asist – Ortalama Puan (7.33)
 • Sezon boyunca Sağ Bek oyunlarım: 12 Asist 3 Gol – Sol bek oyuncularım: 10 Asist 4 Gol. Kanatsız bir taktikte vermiş oldukları tabela katkısı son derece memnun edici. Toplam 22 Asist 7 Gol.
 • Stoper tandemine gelecek olursak buradaki en önemli durum stoperlerin birinin mutlaka hızlı olması ve her ikisinin de hava hakimiyeti ve gücünün iyi olması. Hızlı olan stoperimizin altın görevi Çakılı Stoper (Sigorta) rolünde oynattığımız zaman önde kurduğumuz savunmamızın arkasına atılan topları süpürmesidir. Falettinin hızı 16 ve Falette bu konuda son derece başarılı. Diğer stoperimizde Boyata’yı Standart Stoper (Savunma) rolünde kullanıyoruz. Gücü ve Kafa Vuruşu 16.
 • Orta Saha 4’lüsüne gelicek olursak baklava dilimini tercih ettiğimiz sistemde Ön libero kritik rol oynuyor. Burada ön libero pozisyonundaki oyuncunun Savaşçı Orta Saha (Destek) rolünde olmasını istiyoruz. Orta sahanın savunma yükünü çekicek bu oyuncu güclü, çalışkan, dayanıklıklı, pas ve şut özelliğinin olması gerekiyor. Şut özelliğinin iyi olmasını skora katkı sağlaması açısından istiyoruz.
Savaşçı Orta Saha: Luis Gustavo 3 Gol 2 Asist – Ortalama Puan (7.20)
 • Orta saha merkezde oynayan diğer 2 oyuncu takımın hem beyni hem de kalbi. Bu oyuncuların pas özelliğinin ve teknik kapasitesi bu taktik için en önemli etken. Hem gol hem de asistleriyle sıkışan oyunu açacak kritik iki isim. Ben bunlara ‘usta ayaklar’ diyorum. Top ne kadar bizde olursa ve topa hakim olursak o kadar gol yeme riskimiz azalır. Birini Defansif Oyun Kurucu (Destek), diğerini Ofansif Oyun Kurucu (Hücum) rolünde oynatıyoruz. Sıkıştığımız ve gole ihtiyaç duyduğumuz dakikalarda Defansif Oyun Kurucu oyuncumuzun görevini de Ofansif Oyun Kurucu rolüne değiştirebiliriz. Böylece rakip sahada daha fazla tehdit sağlar.
Orta Saha: İrfan Kahveci 4 Gol 10 Asist – Ortalama Puan (7.54)
Ofansif Oyun Kurucu: Yusuf Yazıcı 6 Gol 3 Asist – Ortalama Puan (7.17)

Orta saha oyuncularımızdan sonuncusu olan forvet arkası oyuncusu tamamen ön alanda iş bitirmek üzere orada bulunan oyuncudur. Bu oyuncuyu Ofansif Orta Saha (Hücum) rolünde oynatıyoruz. Oyuncuyu orta saha ile forvet arasındaki köprü olarak görüyorum. Burada bulunan oyuncunun pas, teknik, hız ve en önemlisi dribling özelliğinin iyi olması gerekiyor. Dribling özelliği, zaten var olan iki santrfor ile meşgul rakip defans oyuncularının arasından toplu veya topsuz sıyrılarak takıma tabela yapması açısından katkısı son derece önemli. Ferdi bu sezonda yaşadığı sakatlıktan ötürü çok fazla katkı sağlayamadı ama bir sezon öncesinde çok ciddi anlamda tabelaya katkı vermişti.

Ofansif Orta Saha: Ferdi Kadıoğlu 9 Gol 4 Asist – Ortalama Puan (6.96)

Son olarak çift forvetten vazgeçemeyen birisi olarak forvet oyuncuların oyuna nasıl katkı sağladığını yazacağım. Forvetlerin birisi Pivot Santrfor (Destek) rolünde diğeri ise Çalışkan Forvet (Hücum) rolünde olması gerekiyor. En önemli kritik nokta iki oyuncunun da hava hakimiyeti özelliğinin ve bitiriciliğinin iyi olması gerekiyor. Kafa vuruşu, zıplama ve bitiricilik. Kanatsız oynadığımız sistemde bek oyuncularının oyuna katkısını, forvetlerin hava hakimiyetiyle birleştiriyoruz. Bek oyuncularını istedikleri kadar hücuma çıksa da üçüncü bölgede bunu değerlendirecek oyuncularınız yoksa bekleri oyuna sokmanın bir anlamı kalmaz. Eğer hava hakimiyeti iyi iki kuleyi bu noktada kullanırsak hücumdaki üretkenliğimizi son derece arttırır. Nasıl mı işte buyurun…

Pivot Santrfor: Vedat Muriqi 12 Gol 2 Asist – Ortalama Puan (7.36)
Çalışkan Forvert: Stefano Okaka 16 Gol 2 Asist – Ortalama Puan (7.28)

Takım halinde Hücum ve takım halinde Savunma. Futbolun olayı bu. Birini iyi yapıp birini kötü yaptığın zaman 34 haftalık uzun maratonda mutlaka bir yerden sonra duraksama yaşarsın. İkisini birden iyi yapan takımlar elit seviyeye ulaşıyor. Total futbolun amacını gerçekleştirmek için çıktığım bu yolda ligin en fazla gol atan takımı (77 gol) ve ligin en az gol yiyen takımı (12 gol) olarak sadece 2 mağlubiyetle 10 puan farkla ligin bitimine 4 hafta kala şampiyonluğumu ilan ettim.

Önümüzdeki günlerde başka taktiklerle görüşmek üzere. Sağlıklı kalın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum